kutya

Amit minden gazdinak tudnia kell

A kutya nem csupán házikedvenc, hanem családtag. Éppen ezért fontos, hogy odafigyeljünk testi-lelki egészségére, és megelőzéssel, gondoskodással támogassuk hosszú, boldog életét. De mit jelent valójában az, hogy egy kutya egészséges? Bizonyára a legjobban azok tudják ezt, akik a kutyusok szorongásaira, lelki állapotukra is odafigyelnek és esetleg már kipróbálták a CBD olaj kutyáknak készült változatait, amit a cbdoazis.hu webshopban te is beszerezhetsz.

A mozgás nem csak játék, hanem szükséglet is

A rendszeres mozgás a kutyák egészségi állapotának egyik alappillére. A séta nem csak pisilős kör, hanem egyben felfedezés, szociális kapcsolat és mentális stimuláció is. Különösen a nagyobb vagy munkakutyafajtáknak van szükségük komolyabb mozgásra – de a kistestűek sem díszpárnák! A mozgáshiány túlsúlyhoz, viselkedési problémákhoz és izomgyengüléshez vezethet.

Táplálkozás,  amitől ragyog a bunda és egészséges a bélflóra

A jó minőségű, korhoz és aktivitási szinthez illő kutyatáp az alapja mindennek. Kerüljük az olcsó, gabonaalapú ételeket, és inkább a húsban gazdag, természetes összetevőket tartalmazó tápokat válasszuk. A friss víz mindig legyen elérhető, és ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a túl sok jutalomfalat vagy házikoszt megterheli a kutya emésztését.

Állatorvosi ellenőrzés

Sok gazdi csak akkor viszi állatorvoshoz a kutyáját, ha már látható probléma van. Pedig az éves oltásokon és féreghajtáson kívül érdemes időnként teljes kivizsgálást kérni. A rejtett betegségek – mint például a szívférgesség, ízületi gyulladások vagy daganatok korai felismeréssel még jól kezelhetők.

Fogápolás

A kutyák fogai is szuvasodhatnak, és a fogkő idővel ínygyulladást, rossz leheletet vagy akár foghullást is okozhat. Vannak rágósnackek, amelyek segítenek a fogtisztításban, de a legjobb, ha időnként speciális kutyafogkrémmel mi magunk is megmossuk a fogukat.

Lelki egészség: boldog kutya = egészséges kutya

A kutyák érzékeny, társas lények. Ha túl sokat vannak egyedül, ha nincs elég inger vagy pozitív megerősítés, akkor szorongani, unatkozni, sőt akár depresszióssá is válhatnak. A közös játék, a tanítás, a simogatás mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy kiegyensúlyozott legyen a kutyusod.

Mit figyelj a viselkedésén?

Bármilyen hirtelen változás, például étvágycsökkenés, túlzott alvás, ingerlékenység, sántítás, lihegés nyugalmi állapotban intő jel lehet. Jobb egy fölösleges állatorvosi látogatás, mint egy elhanyagolt betegség.

A kutyád egészsége nem bonyolult dolog, de tudatos odafigyelést igényel. A jó minőségű táplálék, a mozgás, a rendszeres orvosi kontroll, a fogápolás és a lelki jólét együtt alkotják azt az öt pillért, amire minden boldog kutyaélet épül. Mert ha ő jól van, te is az leszel.